Istotą diety niskowęglowodanowej jest, jak sama nazwa wskazuje, ograniczenie węglowodanów na rzecz tłuszczów i białek. Nie otrzymując wystarczającej ilości węglowodanów, organizm zaczyna wykorzystywać energię z tkanki tłuszczowej, w wyniku czego - tracisz na wadze. Węglowodany są dla naszego organizmu niezbędnym źródłem energii, której nie da się całkowicie zastąpić. Jeśli jednak potrzebujesz pilnie zrzucić 2-3 kilogramy, ta dieta jest właściwym rozwiązaniem.

Co powinna zawierać dieta

Na początek warto zastanowić się od czego teraz budować dietę? Oto lista najbardziej przydatnych, bogatych w składniki odżywcze i prawie pozbawionych węglowodanów produktów spożywczych:

• chude mięso (takie jak filety z kurczaka lub indyka)

• ryba

• jajka

• zielone liściaste warzywa

• kalafior i brokuły

• orzechy i nasiona

• oleje (kokosowy, oliwkowy i rzepakowy)

• niektóre owoce, takie jak jabłka, jagody i truskawki

• niesłodzone produkty mleczne (jogurt grecki, twarożek do 5% tłuszczu)

W okresie odchudzania twoja dieta powinna składać się z tych pokarmów. Zapomnij o makaronach pełnoziarnistych, komosie ryżowej i ciecierzycy (które zawierają, choć zdrowe, ale jednak węglowodany). Główna zasada to więcej warzyw: Błonnik wzmacnia i przedłuża uczucie sytości. Warto liczyć kalorie i brać pod uwagę wartość odżywczą każdego produktu (stosunek białek, tłuszczów i węglowodanów). Na diecie niskowęglowodanowej nie powinno się spożywać więcej niż 40 gramów węglowodanów dziennie. W takim przypadku zawartość kalorii powinna wahać się w granicach 1100-1500 kcal. Wybieraj pokarmy bogate w zdrowe tłuszcze, które dodadzą ci energii i zapewnią uczucie sytości przez długi czas. Dowiedz się więcej o dziennym zapotrzebowaniu kalorycznym >>

Plan posiłków

Upewnij się, że masz plan posiłków. Jeśli raz usiądziesz i dokładnie zaplanujesz całą dietę - po pierwsze, będziesz dokładnie wiedział, czego się możesz spodziewać. Po drugie, nie musisz za każdym razem zastanawiać się, co i w jakich ilościach możesz teraz zjeść. Organizm potrzebuje co najmniej 40 g węglowodanów dziennie. Całkowite odrzucenie ich jest bardzo niebezpieczne. Nie powinieneś jeść czekolady ani chleba z białej mąki. Wybierz produkty pełnoziarniste, które są bogate w witaminy, minerały i błonnik. Nie daj się ponieść treningowi. Pamiętaj, że każda dieta jest stresująca dla organizmu. Wyczerpujące treningi cardio oparte są na standardowej zbilansowanej diecie. Intensywne ćwiczenia z dietą niskowęglowodanową mogą prowadzić do zawrotów głowy, nudności, a nawet omdlenia.

Wskazówki

Jeśli chcesz schudnąć, musisz zacząć od unikania cukru i skrobi. Co najmniej 17 badań naukowych dowiodło, że najlepszym sposobem na odchudzanie jest zmniejszenie ilości węglowodanów w posiłku. Główną zaletą diety niskowęglowodanowej jest to, że nie musisz jeść mniej. Badanie wykazało, że osoby na diecie niskowęglowodanowej spalają o 300 więcej kalorii dziennie – nawet w trakcie spoczynku. Zdecyduj się na skorzystanie z aplikacji. Ilość aplikacji mobilnych, które pozwalają monitorować ilość spożywanych kalorii, aktywność fizyczną, długość snu, a nawet nastrój, jest teraz ogromna. I mogą być szczególnie korzystne dla utraty wagi. Eksperci przeanalizowali 39 badań dotyczących śledzenia wagi przy użyciu specjalnych programów na smartfony, a także gadżetów elektronicznych, takich jak bransoletki fitness. Naukowcy szacują, że 74% uczestników, którzy aktywnie korzystali z takich urządzeń, zdołało schudnąć. Może to wynikać z tego, że instrumenty cyfrowe są przenośne, wygodne i bardzo dokładne. Ponadto mogą przez całą dobę kontrolować proces odchudzania. Jednocześnie naukowcy nie zalecają używania kilku aplikacji i urządzeń jednocześnie. Znajdź sobie 1-2 niezawodne programy mobilne.

 

Warto przeczytać