Nadwaga dla wielu osób jest poważnym problemem i aby się jej pozbyć, uprawiamy sport i stosujemy się do różnych diet. Powinieneś wiedzieć, że istnieją pewne fakty dotyczące odchudzania, które z pewnością cię zaskoczą. Porozmawiamy o nich dzisiaj.

Stałe diety nie zadziałają

Badania wykazały, że jeśli dana osoba jest stale na tej samej diecie, to zmniejszy jej skuteczność. Aby schudnąć, musisz zmieniać dietę, jeść różnorodne niskokaloryczne potrawy i ćwiczyć. Produkty mleczne zawierają witaminy A, E, K, D, ale nie będą wchłaniane bez tłuszczów (lipidów). Jeśli w jedzeniu nie ma lipidów, wtedy szybko poczujemy głód i zjemy dużo jedzenia. A także węglowodany zawierające cukier dodaje się do żywności o niskiej zawartości tłuszczu.

Sen i płeć

Badania wykazały, że mężczyźni tracą na wadze szybciej niż kobiety. Wynika to z faktu, że w procesie metabolicznym kobiety działają hormony, które przygotowują organizm do ciąży. Jeśli kobiece ciało nie otrzyma niezbędnych kalorii, każdy produkt spożywczy zostanie zdeponowany jako rezerwa. Kiedy nie śpimy, metabolizm jest stymulowany, więc możemy odczuwać głód. To normalny proces. Wiele osób uważa, że zimą, ze względu na nieaktywny tryb życia, możemy „złapać” dodać dodatkowe kilogramy. Jednak w rzeczywistości w ujemnej temperaturze proces metaboliczny przyspiesza i spalane są dodatkowe kalorie. Przy regularnych ćwiczeniach musisz dobrze się odżywiać. Jeśli stale odwiedzasz siłownie lub wolisz ćwiczyć samodzielnie, ale jednocześnie nie stosujesz się do swojej diety, na pewno nie stracisz zbędnych kilogramów. Jeśli nie odżywiasz się dobrze, lubisz jeść smażone lub bogate w skrobię potrawy i myślisz, że dzięki szybkim ćwiczeniom możesz spalić kalorie, to się mylisz. Na przykład, jeśli jesz smażone ziemniaki z tłustymi kotletami, będziesz musiał przebiec około 25 km, aby spalić kalorie z takiego jedzenia. Jeśli naprawdę chcesz schudnąć, dobrze się odżywiaj i ćwicz.

Nie możesz cały czas trenować

Trening fizyczny jest konieczny, ale nasze ciała potrzebują odpoczynku, aby zregenerować mięśnie. Możesz trenować 5 dni po 45 minut tygodniowo i musisz zmieniać ćwiczenia, tj. stosuj zarówno lekkie, jak i ciężkie ćwiczenia. Pomoże Ci to spalić od 70 do 130 gramów tłuszczu tygodniowo. Kąpiele nie pomogą pozbyć się nadwagi. Chociaż temperatura stymuluje krążenie krwi, nie pomoże ci pozbyć się nadmiaru tłuszczu. Lipidy ulegną rozpadowi, ale nie będziesz w stanie pozbyć się ich za pomocą kąpieli. Zabiegi kąpielowe są z pewnością przydatne, ale nadal lepiej jest wykonywać ćwiczenia fizyczne i prawidłowo się odżywiać.

Pomoże dieta niskowęglowodanowa

Istotą diety niskowęglowodanowej, która zyskała na popularności w ostatnich latach, jest ograniczanie kalorii głównie z węglowodanów, a nie z tłuszczu. Należy jednak pamiętać, że dieta niskowęglowodanowa nie jest odpowiednia dla każdego. Jedną z zasad diety niskowęglowodanowej jest spożywanie słodkich owoców z umiarem. Idealną opcją jest jedno lub dwa zielone jabłka dziennie, nie więcej. Jednocześnie musisz codziennie spożywać wystarczającą ilość wody - około 1,5-2 litry. Głównym źródłem energii podczas diety jest białko. Jednocześnie spożycie szybkich węglowodanów jest wyeliminowane, a spożycie wolnych, złożonych węglowodanów jest znacznie zmniejszone. Dieta niskowęglowodanowa opiera się na następujących zasadach:

• każda porcja powinna składać się z pokarmów zawierających białko i pokarmów zawierających inne przydatne substancje (błonnik itp.);

• musisz jeść ułamkowo, w małych porcjach, bez przejadania;

• pierwszy posiłek powinien nastąpić nie wcześniej niż godzinę po przebudzeniu, a ostatni co najmniej 2 godziny przed snem;

• musisz całkowicie wykluczyć słodkie i gazowane napoje

• musisz dużo pić podczas diety, co najmniej 1,5 litra wody dziennie;

• słodycze, mąka, konserwy, półprodukty, podroby i fast foody są całkowicie wyłączone z diety.

 

Warto przeczytać