Każda osoba, która zaczyna dietę, szybko staje przed pytaniem: co jest ważniejsze: odpowiedni trening, który stymuluje metabolizm, czy właściwe odżywianie.

Jedz i chudnij

Aby zrozumieć, co jest ważniejsze - sprawność fizyczna czy dieta, przeprowadzono wiele badań. Te pokazały, że tylko młodzi ludzie z dobrą przemianą materii mogą swobodnie podchodzić do kwestii diety. Ponadto duże znaczenie ma dziedziczna predyspozycja do otyłości lub, przeciwnie, do szczupłości. Jednak jeśli mówimy o przeciętnej osobie w średnim wieku, to według przeprowadzonych badań ważniejsza jest tutaj dieta i styl życia. U mężczyzn zmiany w ciele zaczynają się wraz z początkiem wieku średniego, około 33 roku życia. A jeśli w wieku od 18 do 33 lat można było nie dbać o swoją sylwetkę, teraz, bez względu na to, jak często jesteś na siłowni, na pierwszy plan wysuwa się dieta, schemat picia oraz zrównoważony harmonogram snu i czuwania.

Preferując prawidłowe odżywianie, nie można zaniedbywać aktywności fizycznej. Odpowiednie treningi wpływają na twój metabolizm. Co więcej, w niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie formy, nawet pozwalając sobie na odejście od diety. Jednak w tym przypadku trening musi być bardzo mocny, aby wpłynąć na organizm pomimo negatywnych skutków złego odżywiania. Każdy człowiek może zostać wprowadzony w tryb aktywności fizycznej, w którym jego skuteczność będzie wysoka. Jednak jest to możliwe tylko przez krótki czas, ponieważ dana osoba nie może przez długi czas pozostawać w ciągłym stresie bez szkody dla zdrowia, aktywności psychicznej i nerwowej. Oznacza to, że do treningu potrzebujesz dobrego powodu, na przykład potrzeba pilnej utraty wagi o 10-15 kilogramów. W przeciwnym razie, jeśli zamierzasz utrzymać dobrą sylwetkę, ważne jest, aby trzymać się zdrowej diety, nie zaniedbując ćwiczeń.

Dieta jako styl życia

Diety dzielą się na krótkoterminowe i długoterminowe. Te pierwsze są niezbędne przez krótki czas, aby przejść na właściwe odżywianie, a także od czasu do czasu odciążyć organizm, te drugie można nazwać stylem życia. Opierają się na zasadach żywienia, które są podstawą codziennej diety. Najpopularniejsze diety w branży fitness to Dieta Paleo i Ducana. Pomimo tego, że na świecie istnieją setki szybkich diet odchudzających, długofalowe rezultaty można osiągnąć tylko poprzez drastyczną zmianę stylu życia.

Standardowo dieta przewidziana jest na siedem dni, z których każdy jest bardzo ściśle zaplanowany. Pierwszy to litr mleka. Drugi to 500 g twarogu i 800 ml soku bez cukru (z wyjątkiem winogron i bananów). Trzecia to owoce i litr niegazowanej wody mineralnej. Czwarty - tuzin gotowanych w skórkach ziemniaków i więcej soku. Piąty to półtora kilograma jabłek. Szóstego dnia zjedz nieco chudej wołowiny i soku. Po siódme - tylko dwa litry kefiru. Istnieje też dieta z ostrym ograniczeniem kalorii. Średnia zawartość kalorii w ciągu dnia to 750 - 800 kcal. Ta dieta wymaga silnej motywacji. Mogą wystąpić zawroty głowy, różne zaburzenia autonomiczne. Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, zaleca się dodatkowe przyjmowanie kompleksów multiwitaminowych. Wskazane jest prowadzenie diety pod nadzorem lekarza.

Stosując się do tej diety, można utrzymać regularne treningi, ale zmniejszyć ich intensywność w stosunku do zwykłej diety o 30%. Taką dietę trudno utrzymać przez długi czas. Rozwija się wtedy niedobór witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, stagnacja w woreczku żółciowym, osteoporoza i inne zaburzenia metaboliczne. Aby schudnąć, musisz całkowicie zmienić swój styl życia. Odchudzanie to cały kompleks powiązanych ze sobą środków i zasad, których należy przestrzegać każdego dnia.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać