Wiele osób uważa, że jedynie dobrze zbilansowana dieta pozwala na zrzucenie kilogramów. Według innych ważne są przede wszystkim ćwiczenia. Jaka jest zatem prawda?

Same ćwiczenia nie wystarczą

Badania wykazały, że same ćwiczenia nie prowadzą do znacznej utraty wagi, przede wszystkim dlatego, że większość z nas nieświadomie rekompensuje spalane kalorie poprzez większą aktywność fizyczną. Nasze podświadome nawyki żywieniowe mogą z łatwością przeciwdziałać korzyściom płynącym z nawet najbardziej forsownych codziennych ćwiczeń. Dlatego staraj się prowadzić dziennik żywności, który zawiera listę wszystkich spożywanych kalorii (wraz ze spożyciem cukru i tłuszczów nasyconych). To sprawi, że twoje wybory żywieniowe będą racjonalne.

Regularne ćwiczenia mogą wywoływać podświadome nawyki żywieniowe, a to jest oparte na badaniach, które pokazują, że ćwiczenia aktywnie zwiększają apetyt i metabolizm. Takie badania potwierdziły, że osoby stosujące rygorystyczne ćwiczenia fizyczne również mają tendencję do jednoczesnego zwiększania spożycia kalorii, stopniowo niwelując skutki ćwiczeń w miarę upływu czasu. Aby tego uniknąć, ogranicz swoją dietę na początku odchudzania, aby zoptymalizować wpływ ćwiczeń. Pamiętaj, że głód jest nieuniknionym efektem ubocznym utraty wagi i zmiany nawyków żywieniowych. Wtedy powinieneś myśleć tylko o zwiększeniu spożycia kalorii, zwiększając częstotliwość lub intensywność treningów i dostosowując przekąski i posiłki w do ćwiczeń.

Jedzenie to paliwo

W latach 2001-2009 odsetek osób uprawiających aktywność fizyczną w Stanach Zjednoczonych wyraźnie wzrósł. Nie zapobiegło to jednak wzrostowi otyłości w populacji dorosłych w Stanach Zjednoczonych w tym samym okresie, co sugeruje, że ćwiczenia nie wystarczają, aby zapobiec przybieraniu na wadze lub przewlekłym schorzeniom żywieniowym. Jest to trudne zadanie, które można obejść, ale można je rozwiązać, analizując wartość odżywczą każdego spożywanego posiłku i przekąski. Pomoże to regulować ilość spożywanych regularnie tłuszczów nasyconych i cukru, poprawiając ogólny stan zdrowia i optymalizując wpływ każdego wykonywanego ćwiczenia.

Wiele osób błędnie rozumie związek między jedzeniem a ćwiczeniami, ale faktem pozostaje, że to pierwsze jest głównym źródłem paliwa, które napędza to drugie. Bez prawidłowej podaży kalorii, energii i składników odżywczych w organizmie niemożliwe jest efektywne ćwiczenie i osiągnięcie upragnionej utraty wagi. Możesz czerpać korzyści z tej dynamiki, upewniając się, że dostarczasz do organizmu odpowiednie składniki odżywcze, aby zoptymalizować poziom energii. Na przykład banany i chude białe mięso są świetnymi źródłami naturalnej energii, a ich spożywanie może pomóc w osiągnięciu celów fitness i konsekwentnej utracie wagi.

Krótkotrwała utrata wagi wynika również z diety

Według ekspertów odchudzanie składa się zwykle w 75% z diety i 25% z ćwiczeń. Analiza ponad 700 badań dotyczących utraty wagi wykazała, że większość ludzi widziała najbardziej oczywiste krótkoterminowe wyniki przy prawidłowym odżywianiu i diecie. Mechanika odchudzania ogranicza efektywność ćwiczeń jako samodzielnego wysiłku. Amerykańskie Towarzystwo Dietetyczne potwierdza to, podkreślając, że osiągnięcie wymaganego deficytu energetycznego wynoszącego od 500 do 1000 kalorii dziennie jest prawie niemożliwe dla osób z nadwagą bez zarządzania i ograniczania spożycia żywności. Jest to podstawowa zasada odchudzania. Powinno to pomóc w ustaleniu tych celów w pierwszej kolejności, ponieważ starasz się zmniejszyć spożycie kalorii w sposób odpowiedzialny i w sposób, który zmniejszy wagę zarówno szybko, jak i w perspektywie czasu.

Warto przeczytać