Tysiące z nas zastanawiają się jak schudnąć i większość spotyka się z mitami oraz faktami dotyczącymi chudnięcia. Oto te najpopularniejsze.

Nie jedz śniadania

Dla wielu z nas śniadanie jest posiłkiem zbędnym. Czasem nie da się zmusić się do połknięcia nawet małego kęsa zaraz po przebudzeniu. Jednak jeśli marzysz o zrzuceniu wagi, to musisz nauczyć się jeść śniadanie. Pomijając poranny posiłek, ryzykujesz, że uzupełnisz wszystko dwa razy w porze lunchu - wynika to zarówno z psychologii (nie zjadłeś śniadania, a potem pozwoliłeś sobie jeść więcej), jak i najzwyklejszych potrzeb fizycznych organizm w uzupełnianiu deficytu energetycznego. Miłośnicy śniadań kontynentalnych mogą sięgnąć po rogalika z serem lub biscotti z orzechów laskowych, a zwolennicy większego śniadania mogą zjeść płatki owsiane lub pełnoziarniste płatki kukurydziane.

Nic nie jedz

Ta technika jest całkowicie nieskuteczna. Co więcej, ograniczanie codziennej diety do minimum jest nie tylko szkodliwe, ale wręcz niebezpieczne. Oczywiście w pierwszych dniach tracisz na wadze, ale potem proces zwalnia, a następnie całkowicie się zatrzymuje. Aby schudnąć prawidłowo ─ i konsekwentnie! ─ trzeba sprowokować nienaturalny dla organizmu deficyt kalorii. Jednocześnie twoja dieta powinna być całkowicie zbilansowana: 30% białka, 30% tłuszczu i 40% węglowodanów oraz witamin i minerałów. Z reguły chcąc nie chcąc podczas diety ograniczasz białka, co jest całkowicie niedopuszczalne. Aby temu zapobiec, jedz rośliny strączkowe i produkty mleczne.

Porzuć tłuszcz

Większość z nas, nie do końca rozumiejąc, czym tak naprawdę jest dieta, całkowicie rezygnuje z tłuszczów, wierząc, że w ten sposób będzie można znacznie szybciej pozbyć się nadwagi. Bez wątpienia tłuszcz jest wysokokalorycznym składnikiem pokarmowym, który w dużych ilościach może szkodzić nie tylko w kontekście odchudzania, ale także ogólnie zdrowiu. Nie można go jednak całkowicie wykluczyć z menu. Tłuszcz jest trawiony znacznie wolniej niż inne substancje, co sprawia, że zapewnia uczucie sytości na długi czas. Ponadto tłuszcze są aktywnie zaangażowane w tworzenie niektórych hormonów płciowych, więc ich brak w organizmie może prowadzić do poważnych zaburzeń w układzie rozrodczym. Jeśli chcesz zmniejszyć ilość spożywanego tłuszczu, zastąp mięso rybami.

Nie patrz na słodycze

Cukier, podobnie jak tłuszcze, nie może być w ogóle odrzucony. Ponadto należy pamiętać, że nie wszystkie słodycze są równie szkodliwe - warunkowo można je podzielić na „złe” i „dobre”. „Dobre” słodycze to owoce i bakalie, miód i inne naturalne produkty. Jednak cukier, który nazywamy rafinowanym, jest szkodliwy. Organizm otrzymuje cukier rafinowany np. z wypieków, deserów i napojów gazowanych. Jest również w makaronie i białym pieczywie. Musimy o tym pamiętać i unikać nadużywania tych produktów.

Post po szóstej

Od niepamiętnych czasów prześladuje nas stereotyp, że jedzenie późno w nocy jest złe. Dlatego tak często staramy się najadać na zapas. To najłatwiejszy sposób, aby nie schudnąć, ale przytyć. Można zjeść kolację później niż o szóstej. Do takiego posiłku idealnie nadają się niskotłuszczowe fermentowane produkty mleczne, na przykład fermentowane mleko pieczone, kefir czy lekki jogurt. Zastanów się również nad mądrym planowaniem swojego harmonogramu. W idealnym przypadku powinieneś spożywać małe przekąski co najmniej pięć do sześciu razy dziennie.

Jedna dieta

Błędnie uważa się, że aby schudnąć, wystarczy przestrzeganie jednej z wielu popularnych diet. Inni natomiast nie wychodzą z siłowni i odchudzają się w takim sam sposób jak wcześniej. W rzeczywistości prawda jest gdzieś pośrodku: tylko połączenie tych dwóch metod może przynieść pożądany rezultat. Chodzi o to, że dieta sprzyja utracie tłuszczu, a nie przyrostowi masy mięśniowej. Fitness natomiast pompuje mięśnie, ale niestety bez odpowiedniego odżywienia tylko zwiększa niepotrzebne ich objętość.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać