Rozpoczynasz nową dietę? Znów masz nadzieję, że tym razem uda Ci się schudnąć? Każdy z nas z pewnością choć raz był na krótszej bądź dłuższej diecie, i prawie każdy z nas popełnia klasyczne błędy, przez które nie możemy efektownie schudnąć.

Dieta cud – a gdzie plan odchudzania?

Decyzja o rozpoczęciu procesu odchudzania, powinna zostać zaplanowana i przemyślana. Wielu z nas podejmuje tą decyzję pochopnie, niemalże z dnia na dzień, nie mają przy tym żadnego dalekosiężnego planu. Zwyczajne stwierdzenie – od jutra się odchudzam, nie wystarczy. Tutaj trzeba twardych postanowień, właściwego przygotowania do diety i przede wszystkim zbilansowanych i zdrowych posiłków. Ważna jest zmiana stylu życia, regularne spożywanie posiłków i wytrwałość w swoich postanowieniach. Dlatego do diety trzeba się przygotować i wszystko dokładnie zaplanować.

Dlaczego podjadanie jest złe?

Kiedy nie planujemy procesu odchudzania, w dalszych etapach powstają kolejne błędy. Bez planu jadłospisu, bez określenia konkretnych godzin na posiłki, często sięgamy po przekąski między posiłkami, sądząc że kawałek czekolady czy garść chipsów jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Jest to oczywiście błąd, ponieważ każdy kęs ma kalorie i źle wpływa na proces odchudzania. Jeżeli musimy sięgać po przekąski, postarajmy się o dostępność świeżych warzyw i owoców, one najlepiej wpływają na nasz organizm i nie mają zbyt wiele kalorii.

Nacisk najbliższego środowiska

Na co dzień żyjemy w pracy, w domu, ale także wśród znajomych i rodziny. Kiedy wybieramy się na jakieś spotkanie, gdzie podawane są pyszne smakołyki, często ulegamy naciskowi bliskich nam osób. Odwiedziny u babci, urodziny u cioci to tylko niektóre okazje kiedy jesteśmy namawiani na słodkie placki, kawałek tortu czy inne drobne przekąski. Kiedy decydujemy się na odchudzanie, musimy nauczyć się asertywności, zwyczajnie zacząć odmawiać. Bez właściwego podejścia z naszej strony, odchudzanie będzie nieskuteczne.

Jeżeli dieta, to tylko z głową

Nie możemy do odchudzania podejść zbyt restrykcyjnie. Nie możemy zafundować sobie diety głodowej, albowiem im bardziej drastycznie ograniczymy kaloryczność naszych posiłków, tym gorzej będzie funkcjonował nasz organizm. Najważniejszą kwestią jest dobrze dobrana i zbilansowana dieta, dzięki której organizm będzie miał dostęp do właściwej ilości węglowodanów, białek i tłuszczy, przy odpowiedniej kaloryczności wszystkich posiłków. Właściwa dieta to taka, kiedy chudniemy około jednego kilograma na tydzień.

Jakie znaczenie ma woda w diecie?

Człowiek w większości składa się z wody, także podczas codziennego żywienia powinien pamiętać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości płynów, a najlepiej jeżeli będzie to czysta woda. Przyjmuje się, że dorosły człowiek powinien wypijać dziennie minimum 2 litry wody, pamiętając że słodkie napoje nie nawadniają a dostarczają organizmowi pustych kalorii. Woda jest także doskonałym produktem zastępczym, gdy odczuwamy głód. Jeżeli mamy zaplanowany jadłospis i w między czasie mamy ochotę na przekąskę, spróbujmy wypić szklankę wody, aby zwyczajnie oszukać głód.

Nie nabierz się na produkty light

W sprzedaży jest wiele produktów z napisem light, które mają rzekomo pozytywnie wpływać na odchudzanie. Niestety nawet jeżeli nie posiadają w sobie tłuszczu, mają inne szkodliwe składniki. Podobnie z napojami light, które nie zawierają cukru. Są one szkodliwe i odkładają się w organizmie jako puste kalorie.

A jak z Twoją aktywnością fizyczną?

Na pewno nie schudniesz z pomocą samej diety. Tutaj potrzebna jest także aktywność fizyczna, dostosowana do Twojego trybu życia. Dieta w połączeniu z ruchem to gwarantowany sukces.

Warto przeczytać