Przed wyborem diety odchudzającej należy skonsultować się z lekarzem w celu sprawdzenia stanu zdrowia, zrobić wszystkie niezbędne badania i wykluczyć obecność jakichkolwiek przeciwwskazań. W przypadku chorób przewlekłych, na przykład zapalenia żołądka, zapalenia okrężnicy, zapalenia trzustki i innych, dieta może powodować ich zaostrzenie. Diety w czasie ciąży, karmienia, cukrzycy i innych chorób endokrynologicznych są przeciwwskazane.

Optymalna dieta

Jeśli nie ma przeciwwskazań, należy ustalić, ile kilogramów chcesz zrzucić. Dobierz indywidualny program, który będzie składał się z aktywności fizycznej i diety. W tym celu możesz skontaktować się z dietetykiem lub endokrynologiem. Możesz również skonsultować się z trenerem fitness. Należy dobrać dietę z wymaganą ilością tłuszczu, białka i węglowodanów w diecie. Jeśli organizmowi brakuje którejkolwiek z tych substancji, mogą pojawić się problemy zdrowotne. Na przykład brak tłuszczu w organizmie może być szkodliwy dla włosów, paznokci i skóry. Brak węglowodanów może zmniejszać pamięć i koncentrację. Wskazane jest również, aby wybrać dietę z tych pokarmów, które kochasz. Wtedy utrzymanie diety będzie zarówno przyjemne, jak i korzystne. Aby uzyskać odpowiedni wynik, bez szkody dla zdrowia, musisz znać tempo przemiany materii, czyli ile kalorii spala twój organizm w spoczynku. Jeśli twoje ciało samo zużywa dużą ilość kalorii, na przykład 1000-1200, nie będziesz musiał przechodzić na dietę. Być może wystarczy zrezygnować ze słodyczy i mąki (bułeczki i biały chleb), wzbogacić dietę o świeże owoce i jagody oraz dodać aktywność fizyczną. Ważne jest również określenie okresu, w którym chcesz osiągnąć efekty. Ważne jest, aby zrozumieć, że bez szkody dla zdrowia możesz stracić tylko 1,5 kg tygodniowo. A jeśli według obliczeń, aby schudnąć, potrzebujesz około miesiąca, nie wybieraj diet, które obiecują schudnąć w ciągu tygodnia.

Diety

Przede wszystkim dieta powinna być zbilansowana. Oznacza to, że musi zawierać wystarczającą ilość białek, tłuszczów i węglowodanów. Częstotliwość przyjmowania pokarmu powinna wynosić co najmniej 5 razy dziennie. Dieta powinna być zróżnicowana i obejmować warzywa jako główne źródło błonnika, produkty mleczne, a także potrawy z mąki pełnoziarnistej i zbóż, białka pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w postaci łatwo przyswajalnego mięsa (mięso drobiowe, indycze lub królicze). ), pożyteczny tłuszcz roślinny i zwierzęcy. Konieczne jest stopniowe odchudzanie, nie więcej niż 2-3 kg miesięcznie. Na pierwszym miejscu plasuje się dieta śródziemnomorska. Jemy bez ograniczeń owoce, warzywa, owoce morza bogate w kwasy omega-3, oliwa z oliwek, orzechy. Tłuszcze nasycone, czerwone mięso i dodane cukry są dozwolone tylko w niewielkich ilościach. Możesz sobie pozwolić na kieliszek czerwonego wina i sera na obiad. Zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2; nie wymaga postu, co oznacza, że pomoże nie tylko schudnąć, ale także utrzymać pożądaną wagę – możesz się jej trzymać przez całe życie. Minusy: Świeże owoce i ryby są dość drogie.

Kraje nordyckie dostosowały dietę śródziemnomorską do własnych warunków i nazwały ją skandynawskim planem żywieniowym. Lekarze uważają, że taka dieta świetnie wpływa na profilaktykę chorób układu krążenia i przedłuża życie. Podstawa żywienia to warzywa liściaste, a także tłuszcze nienasycone - z oleju roślinnego, ryb, orzechów. Ogranicz lub wyklucz tłuszcze trans, cukier, rafinowane, czyli całkowicie przetworzone, żywność, mięso i tłuste mleko.

Warto przeczytać