Każdy z nas chciałby być szczupły, jednak kiedy podchodzimy po raz kolejny do procesu odchudzania, często popełniamy błędy. Tutaj można wyróżnić najczęściej popełniane błędy przez osoby, które chcą się odchudzić. Jeżeli ty również jesteś na diecie, ale nigdy nie możesz dotrzeć do celu i zrzucić zbędnych kilogramów, koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

Kiedy nie masz planu na odchudzanie

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas odchudzania jest brak planu działania. Z jednej strony chcemy schudnąć, obiecujemy wziąć się za siebie od dnia następnego, rezygnujemy ze wszystkich słodkości i niezdrowego jedzenia, z drugiej strony szybko się poddajemy, a to wszystko przez to że nie mamy żadnego planu. Musimy pamiętać, że odchudzanie trwa długo i wymaga stałych ale i rozsądnych wyrzeczeń. Odchudzanie nie polega na wiecznych wyrzeczeniach, ale na zachowaniu prawidłowego bilansu białek, węglowodanów i tłuszczy. Mniejsza ilość kalorii przy właściwym bilansie to pierwszy krok do sukcesu.

Nie podjadaj między posiłkami

Brak planu powoduje kolejne problemy i błędy, jakie popełniamy podczas odchudzania. Jadłospis powinien składać się z pięciu posiłków, które powinniśmy zjadać o wcześniej ustalonych porach. Podjadanie pomiędzy posiłkami to kolejny błędny krok, dlatego musimy cały proces odchudzania kontrolować i jeżeli musimy podjadać, sięgnijmy po zdrowe przekąski, do jakich zaliczają się owoce i warzywa.  

Gdy często ulegasz presji otoczenia

Nie zawsze jemy posiłki w domu i wyłącznie w gronie najbliższych. Zawsze wtedy, gdy wychodzi na rodzinne spotkanie czy jemy na mieście z przyjaciółmi, jesteśmy narażeni na presję otoczenia. Jeżeli bardzo poważnie podchodzimy do swojej diety, musimy nauczyć się asertywności. Ta cecha jest trudna do opanowania i tym trudniejsza do zastosowania w gronie rodzinnym, gdzie babcie czy ciocie używają argumentów typu: „nie rób mi przykrości, zjedz kawałek”.

Dieta głodówka – nie tędy droga

Nie warto odchudzać się za pomocą głodówek czy wyjątkowo restrykcyjnych diet. Nie zawsze zmniejszenie ilości jedzenia w jadłospisie doprowadzi do efektywnego schudnięcia. Kiedy etap drastycznej diety skończy się i powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych, jedyne czego możemy się spodziewać to efekt „jojo”. Tutaj znów liczy się zbilansowana dieta. Odpowiednia ilość węglowodanów i właściwy stosunek białek i tłuszczy, tylko takie żywienie daje gwarancję osiągnięcia sukcesu.

Ile płynów wypijasz dziennie?

Według dietetyków powinniśmy dziennie spożywać minimum 2 litry wody. I tutaj warto dodać, że kawa, słodka herbata czy napoje słodzone do takich płynów właściwie nawadniających organizm się nie zaliczają. Woda czyni zbawienne działanie w naszym organizmie. Działa na poprawienie trawienia, pomaga w oczyszczeniu organizmu z toksyn, a także trochę oszukuje organizm, zmniejszając uczucie głodu. Dlatego w chwili głodu, najlepiej nalać sobie szklankę wody i cierpliwie przeczekać czas do zaplanowanego posiłku.

Nie oczekuj rezultatów w zbyt krótkim czasie

Odchudzanie, jak już wspomnieliśmy, to długotrwały proces. Nie da się schudnąć 10 kilogramów w tydzień, a jeżeli to zrobimy, to znaczy że nasz organizm dostanie szoku i może źle zareagować na dalszy proces odchudzania bądź na powrót do normalnego trybu żywienia. Aby prawidłowo się odchudzać, powinniśmy wagę gubić stopniowo, najrozsądniejszą ilością jest jeden kilogram na jeden tydzień. Dawne nawyki żywienioweJeżeli naprawdę chcemy schudnąć, nie wolno wrócić nam do dawnych nawyków żywieniowych. Tylko zmiana trybu życia, więcej aktywności fizycznej i zdrowe odżywianie, pozwolą trwale i skutecznie schudnąć. Jeżeli chcemy schudnąć, nie możemy ustalić jakiegoś okresu na odchudzanie, nawyki żywieniowe powinniśmy zmienić na całe życie.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Warto przeczytać