Nie bez powodu napój z liści herbaty był w Chinach uważany za leczniczy. Jego tonizujące właściwości są aktywnie wykorzystywane w kosmetologii, dietetyce i medycynie.

Historia zielonej herbaty

Według legendy herbatę odkrył chiński bohater prawie 3000 lat p.n.e. Podróżował w poszukiwaniu ziół leczniczych z kociołkiem, w którym gotował wodę na wywary, a liście herbaty przypadkowo wpadły do kociołka. Napój wywołał wigor i stopniowo herbata rozprzestrzeniła się po całej Azji. Pierwotnie był używany tylko jako lek, ale z czasem ceremonie parzenia herbaty przeprowadzano dla przyjemności. Wyhodowano nowe odmiany i egzotyczne metody przetwarzania herbaty - np. liście smażono z ryżem. W niektórych krajach zielona herbata jest nie tylko pijana, ale także spożywana. Liście są zbierane, suszone, zwijane.

Korzyści z zielonej herbaty

Herbata zawiera wiele dobroczynnych substancji. Najbardziej znaną właściwością zielonej herbaty jest to, że zawiera wiele przeciwutleniaczy. Dzięki temu oddziałuje na cały organizm. Regularne spożywanie poprawia stan skóry i samopoczucie. Przy przeziębieniach i ogólnych dolegliwościach zielona herbata pomaga w detoksykacji i poprawie metabolizmu. Herbata ma również właściwości przeciwzapalne i ułatwia przejście chorób. Zielona herbata dodaje sił, zwalcza letarg i depresję oraz zmniejsza senność. Dlatego tak korzystne jest picie jej rano. Fluor i jod w herbacie pomagają usuwać sole metali ciężkich. Działanie moczopędne napoju pomaga złagodzić obrzęki i usunąć „nadmiar” wody z organizmu, ułatwiając przebieg chorób układu moczowo-płciowego. Zielona herbata jest przydatna, jeśli chodzi o kondycje serca i naczyń krwionośnych. W niewielkiej ilości obniża ciśnienie krwi u osób cierpiących na nadciśnienie, a także zmniejsza ryzyko miażdżycy poprzez zwiększenie elastyczności ścian naczyń.

Efekty uboczne

Nadmierne ilości herbaty mogą być szkodliwe, szczególnie dla osób z wysokim ciśnieniem krwi lub skłonnością do nadmiernego pobudzenia układu nerwowego. Możesz pić około 4 - 6 filiżanek herbaty bez cukru dziennie. Herbata z kofeiną działa pobudzająco, więc picie dużej ilości herbaty w nocy może wywołać bezsenność. Poliferole w herbacie w dużych ilościach mogą hamować pracę wątroby. Nadmiar herbaty może powodować bóle i zawroty głowy oraz drżenie kończyn.

Zastosowanie zielonej herbaty w medycynie

Korzyści płynące z zielonej herbaty od dawna są oficjalnie uznawane w medycynie. Na przykład badanie radioterapii wykazało, że dodanie poliferoli z zielonej herbaty na pół godziny przed zabiegiem znacznie zmniejszyło jego skuteczność. Wynika z tego, że zielona herbata zwiększa odporność organizmu na różne promieniowanie i wiąże wolne rodniki, które są jedną z przyczyn starzenia. Udowodniono kompleksowe działanie substancji z zielonej herbaty na komórki rakowe. Spowalnia ich wzrost i sprzyja niszczeniu komórek nowotworowych. Jednak preparaty lecznicze na bazie ekstraktu z zielonej herbaty nie zostały jeszcze stworzone. Podczas gdy ekstrakt jest dodawany do składu innych leków.

Pacjenci z nadciśnieniem i chorobami serca odnotowali poprawę stanu zdrowia po suplementacji suplementami diety z ekstraktem z zielonej herbaty. Stwierdzono również, że herbata obniża poziom cukru we krwi, co jest korzystne dla diabetyków. Zielona herbata jest szeroko stosowana w kosmetologii, w postaci ekstraktów w maseczkach i kremach. W domu myjąc twarz herbatą, możesz zmniejszyć stan zapalny i rozjaśnić plamy starcze.

Aby w pełni cieszyć się smakiem i zaletami zielonej herbaty, należy ją odpowiednio zaparzyć, aby nie niszczyć witamin. Zaparzoną herbatę można ponownie wykorzystać. Najsmaczniejsza jest herbata parzona na miękkiej wodzie. Zagotuj wodę do temperatury 70-95 stopni. Zalej gorącą wodę ceramiczny lub szklany czajniczek. Włóż herbatę, a następnie całkowicie zalej czajnik, przykryj i odstaw na 1 - 3 minuty.

 

Warto przeczytać